+33 % повишаване на газовото потребление в Испания след сериозното прекъсване на тока през 2025 г.

Испания отчете рязък ръст в използването на природен газ за производство на електроенергия след мащабното прекъсване на тока на 28 април 2025 г., съобщи Reuters, позовавайки се на оператора на газовата мрежа Enagás. По данни на компанията, потреблението на газ за електроцентралите е нараснало с около 33% през 2025 г., тъй като операторите са заложили на по-стабилни мощности за по-добър контрол на напрежението. Общото търсене на природен газ в страната е достигнало 372 тераватчаса, което представлява увеличение от 7,4% спрямо предходната година. Износът на газ към Франция се е повишил с приблизително 59%, а общият газов износ на Испания е нараснал със 17%.

 

Четете повече тук: https://www.reuters.com/business/energy/spains-power-plants-boosted-gas-use-by-third-last-year-after-blackout-2026-02-17/

 

Източник:  reuters.com